cdn چیست؟

cdn چیست؟

کرم صورت بیواکوا خرید شامپو تریاک
خرید صابون تریاک خرید صابون تریاک

در این مقاله قصد داریم با فناوری CDN و فواید آن آشنا شویم؛ مخاطبان این فناوری و کاربردهای آن را بشناسیم. برای دانستن فواید، بهتر است در ابتدا با زبانی ساده به این سوال که CDN چیست؟ پاسخ دهیم.

CDN چیست؟

شبکه‌ی تحویل محتوا (Content Delivery Network) یکی‌ از روش‌های ساده و سریع افزایش کارایی (Performance) برای سرویس‌های قابل ارائه در بستر اینترنت می‌باشد.

منظور از کارآیی، افزایش سرعت پاسخگویی به درخواست کاربران و کاهش زمان بارگذاری مطالب در بستر اینترنت می‌باشد. این مفهوم یکی از فاکتورهای کلیدی در افزایش کیفیت یک کسب‌وکار به شمار می‌آید.

امروزه عدم کارایی یا به معنای دیگر وجود هر نوع تاخیر (Delay) در یک سامانه باعث از دست دادن کاربران یا مشتریان می‌‌شود، پس بهتر است تا با یک تصمیم‌گیری آگاهانه به دنبال راهکار مناسبی برای افزایش تعداد کاربران باشیم. استفاده از فناوری CDN یکی از راه‌کارهای مناسب برای این رویکرد می‌باشد.

نحوه‌ی عملکرد CDN چیست؟

نحوه‌ی عملکرد CDN اینگونه است که درخواست‌های کاربران یک وب‌سایت دیگر به صورت مستقیم از سرور اصلی وب‌سایت پاسخ داده نمی‌شود و این پاسخگویی توسط شبکه‌ای از سرور‌های سرویس‌دهنده‌های CDN یا به عبارتی سرورهای لبه (Edge Server) فراخوانده می‌‌شود. برای بیان کامل‌تری از این مفهوم می‌توان گفت که یک نسخه از محتوای Static وب‌سایت روی تمامی سرورهای CDN کپی و نگهداری (به اصطاح Cache) می‌شود؛ سپس با در نظر گرفتن مختصات جغرافیایی درخواست کاربران یا بازدیدکنندگان، از نزدیک‌ترین سرور لبه، پاسخ پردازش و ارسال می‌گردد.

مزایای CDN چیست؟

استفاده از CDN همانند یک نیروی نامرئی در بستر شبکه‌ی یک وب‌سایت عمل می‌کند و مزایای بسیار زیادی را در اختیار مدیران وب‌سایت‌ها قرار می‌دهد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش سرعت بارگذاری و نمایش صفحات وب در سیستم کاربران به دلیل بارگذاری داده‌ها از نزدیک‌ترین سرور CDN از نظر موقعیت جغرافیایی
  • افزایش امنیت وب‌سایت‌ها به دلیل استفاده از راه‌کارهای امنیتی متفاوت در لایه‌های مختلف مثل SSL و Firewall و DDoS Protection و IP Obfuscation
  • صرفه‌جویی در هزینه‌های فنی و نگهداری شبکه با استفاده از این سرویس ابری بسیاری از دغدغه‌ها و پیچیدگی‌های فنی از دوش مدیران وب‌سایت‌ها برداشته می‌شود.
  • افزایش میزان پهنای باند و کاهش مصرف ترافیک سرور اصلی. به عنوان مثال اگر سرور شما ۱۰ گیگابایت پهنای باند به شما ارائه می‌کند، وقتی شما از یک CDN که دارای ۱۰ عدد Node است استفاده می‌کنید در حقیقت حجم پهنای باند قابل سرویس‌دهی را نزدیک به ۱۰ برابر کرده‌اید. این اقدام افزایش چندین برابری کاربران یک وب‌سایت را فراهم می‌کند.
  • بهبود SEO وب‌سایت در موتورهای جستجو نظیر Google
  • بهبود تجربه‌ی کاربری وب‌سایت. به دلیل بارگذاری بسیار سریع وب‌سایت
CDN-with-and-without

چه کسانی می‌توانند از CDN استفاده کنند؟

اگر بخواهیم نگاهی کلی به گروه‌ها‌یی که می‌توانند از CDN استفاده کنند بیاندازیم می‌توان آن‌ها را به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:

۱. وب‌سایت‌های فروشگاهی

در این دسته از وب‌سایت‌ها درر زمان‌های برگزاری جشنواره‌های فروش که باعث افزایش پلکانی ارسال درخواست‌ها به سرور اصلی می‌شود، استفاده از CDN بسیار موثر واقع است و و مسائلی مثل عدم دسترسی یا کندی وب‌سایت را از بین می‌برد.

۲. نهادهای دولتی

در نهادهای دولتی، با استفاده از CDN، انتقال اطلاعات حیاتی، با راندمان بسیار زیاد و سرعت بالایی صورت می‌گیرد.

به عنوان مثال برای دانشگاه‌ها، که در زمان انتخاب واحد تعداد بسیار زیادی درخواست به سرور وب‌سایت ارسال می‌شود، یا برای سازمان‌های آب و فاضلاب در زمان پرداخت قبوض، استفاده از CDN باعث بهبود کیفیت و افزایش بازدهی وب‌سایت می‌شود و همچنین در بهینه کردن و صرفه‌جویی در منابع و هزینه‌ها موثر است.

۳. بانک‌ها و سازمان‌های مالی

CDN زیر ساختی امن و قابل اطمینان برای انتقال اطلاعات حساس فراهم می‌کند که با بالا بردن امنیت در تراکنش‌های مالی، باعث جلوگیری از Phishing و دسترسی‌های غیر مجاز به اطلاعات شخصی می‌گردد.

۴. وب‌سایت‌های دانلود محتواهای صوتی و تصویری

در این نوع از وب‌سایت‌ها استفاده از CDN باعث بارگذاری سریع می‌گردد و قابلیت دانلود محتوا با کیفیت‌ها و حجم‌های مختلف برای کاربر فراهم خواهد بود.

به عنوان مثال در وب‌سایت‌هایی مثل p30download، آپارات یا فیلیمو، استفاده از CDN، باعث افزایش رضایتمندی کاربران می‌شود.

۵. مارکت‌های موبایلی

در مارکت‌های موبایلی که از طریق آن‌ها می‌توان برنامه‌ای کاربردی موبایل را دانلود و نصب کرد. استفاده از CDN، باعث افزایش سرعت دانلود، کاهش منابع و صرفه‌جویی در منابع مورد نیاز می‌شود

مانند نرم‌افزارهای سیبچه، اناردونی، کافه‌بازار و …


راهکار توزیع محتوای اَبر دِراک

چنانچه شما وب‌سایتی دارید، می‌توانید به راحتی از راه‌کارCDN اَبر دِراک استفاده کنید. این موضوع باعث می‌شود سرعت بارگذاری وب‌سایت شما افزایش یافته، امنیت آن نیز بهبود می‌یابد و به طور کلی از تمام مزایای مطرح شده در این مقاله بهره ببرید.

خرید صابون تریاک

0 حامد دسته‌بندی نشده مارس 1, 2021
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *